HERSTORIE

Szlak herstoryczny w Opolu

Naszym celem jest przywrócenie pamięci kobiet w przestrzeni miasta. Chcemy stworzyć szlak herstoryczny*, który pomoże poznać sylwetki opolanek, które zapisały się jakoś w dziejach regionu. Dlatego zbieramy opowieści, przeszukujemy archiwa, pytamy osób żyjących, przeprowadzamy wywiady i malujemy murale.

Podziel się herstorią

Nieustannie poszukujemy bohaterek opolskiego szlaku herstorycznego i murali. Jeśli znasz kobietę, której postać warto przybliżyć innym, daj nam znać!
Możesz to zrobić mailowo ( mir.inicjatywy[at]gmail.com ).

*Herstoria – dosłownie „jej opowieść”, neologizm stworzony na podstawie gry językowej his-story (historia lub jego opowieść), to «historia opisywana z perspektywy feministycznej, ze szczególnym uwzględnieniem dziejowej roli kobiet». Pojęcie odnosi się do przekonania, że w historii powszechnej brakuje równoległego zdania relacji o życiu kobiet, dzieci i wszystkich innych, którzy z jakichś powodów zostali pominięci, zmarginalizowani i zapomniani, oraz absolutnym niedocenieniu odkryć naukowych czy rozwiązań technicznych, rewolucjonizujących życie codzienne.